top of page

Lawenda - podstawowe warunki uprawyAby z powodzeniem posadzić i pielęgnować lawendę, ciesząc się obfitym kwitnieniem, warto znać jej wymagania!


Pomogę na początek garścią tych podstawowych informacji, których często przed posadzeniem lawendy w ogródku albo postawieniem jej na balkonie bądź tarasie nie sprawdzają osoby skarżące się później, że rośliny zamierają czy też słabo kwitną.


O czym więc warto pamiętać?


Jeśli tu posadzisz lawendę, będzie się czuła najlepiej:

- na podłożu przepuszczalnym, łatwo rozgrzewającym się

- na glebie o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym

- w miejscu słonecznym i zacisznym

- w miejscu, z którego może podziwiać piękne widoki :)


Tutaj będzie się pięknie prezentowała:

- w ogrodach prowadzonych w stylu śródziemnomorskim

- na rabatach ziołowych

- jako obwódka rabaty, ścieżki lub niski żywopłot

- w kompozycjach z innymi roślinami, np. z różami, trawami...


A idealnie byłoby połączyć jedno z drugim!


Z lawendą jest tak, jak z niemal każdą inną rośliną: nie wystarczy tylko posadzić, trzeba od czasu do czasu się nią zainteresować, i to aktywnie, czyli wykonując zabiegi pielęgnacyjne. Nie jest to roślina bardzo wymagająca i czasochłonna, lecz potrzebuje choć trochę naszej troski.

O czym nie można zapominać, dbając o lawendę?


Nawożenie:

- wapnowanie gleby w celu odkwaszenia (po zbadaniu jej odczynu)

- dostarczenie w postaci nawozu (granulowanego lub płynnego bądź dolistnego) podstawowych składników pokarmowych (tak jak innym roślinom kwitnącym).

Uwaga! Azot potrzebny jest każdej roślinie, ale nie należy z nim przesadzać, zwłaszcza w lawendzie. Popularne nawożenie chemiczne można zastąpić biostymulacją i różnymi bakteriami o specyficznych funkcjach.


Pielęgnacja:

- odchwaszczanie

- przycinanie przekwitniętych kwiatostanów (kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec, a jeśli wcześnie zetniemy kwiaty, możliwe jest powtórne, choć już dużo słabsze, kwitnienie niektórych odmian jesienią, np. we wrześniu)

- odmładzające przycinanie pędów (jesienią IX/X albo wiosną - w porze kwitnienia żonkili).


Inne zabiegi:

- ścinanie kwiatów na bukiety lub do rękodzieła: w fazie zamkniętego pączka, w dzień słoneczny, ciepły, w godzinach rannych, ewentualnie popołudniowych

- suszenie: w miejscu zacienionym i przewiewnym

- rozmnażanie: wegetatywne, czyli przez kilkucentymetrowe sadzonki zielne pobierane z wierzchołków młodych pędów lub z pędów bocznych (często w lipcu, po ustaniu pierwszego kwitnienia lub po ścięciu kwiatów).Bardziej szczegółowe informacje na temat uprawy lawendy będą pojawiały się okazjonalnie w kolejnych artykułach lub filmikach instruktażowych.

2 komentarze

2 Comments


Pani Małgorzato,

Czy mogłaby Pani proszę polecić odmianę krzewinek dla początkujących miłośników lawendy w ogrodzie? Z góry jestem wdzięczna za informację zwrotną.

Like
Replying to

Pani Paulino, odmiany tj. Hidcote, Munstead lub Imperial nie powinny sprawiać problemu. Powodzenia w uprawie :)

Like
Lądowanie w Lądzie
bottom of page