top of page

Lawenda w botanice

Zaktualizowano: 31 maj 2019


Gdy myślisz: „lawenda”, prawdopodobnie pojawia Ci się w głowie lawenda wąskolistna, zwana też lawendą lekarską lub angielską (łac. lavandula angustifolia, lavandula officinalis), bo to najbardziej znana grupa odmian lawendy. Warto jednak wiedzieć, że ostatnio - obok lawendy francuskiej - zyskuje na popularności lawandyna, czyli grupa odmian mieszańcowych (nazywana też lawendą pośrednią / lavandula x intermedia).


Lawenda to roślina, która charakteryzuje się lancetowatymi, mocno aromatycznymi liśćmi, pokrytymi srebrzystym kutnerem. Jej kwiaty – w zależności od odmiany - przybierają barwy szerokiej gamy odcieni niebieskiego i fioletu, a nawet purpury, które najczęściej są mieszanką tych kolorów w różnych proporcjach. Pojawiają się coraz liczniej odmiany lawendy białej, różowej, aż po ciemnofioletową.


kwitnienie: czerwiec i lipiec, możliwe powtórne kwitnienie jesienią, np. we wrześniu


rozmnażanie: wegetatywne, czyli przez kilkucentymetrowe sadzonki zielne pobierane z wierzchołków młodych pędów lub z pędów bocznych


skład chemiczny: cenny olejek lotny, kwasy fenolowe, garbniki, trójterpeny, flawonoidy, antocyjany, fitosterole


systematyka:

domena - eukarionty

królestwo - rośliny

typ - naczyniowe, nasienne

klasa - okrytonasienne

rząd - jasnotowce

rodzina - jasnotowate

rodzaj - lawenda

gatunek (grupa odmian) - lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia), lawenda pośrednia (lavandula x intermedia/mieszaniec/lawandyna)

odmiany - jest ich mnóstwo, prezentuję więc tylko te z nich, które występują w Lawendowym Lądzie > link do naszych odmian

Jako roślina należąca do rodziny jasnotowatych, a więc spokrewniona między innymi z rozmarynem, szałwią, melisą, kocimiętką, bazylią, lebiodką (oregano), miętą, tymiankiem i jasnotą białą – dobrze czuje się w ich towarzystwie.

Dlatego w Lawendowym Lądzie planujemy założenie Jasnotowej Polanki :)

0 komentarzy

Коментарі


Lądowanie w Lądzie
bottom of page